Boyaların ömrü nasıl uzatılır?

7 Haziran 2016

Boyanın ilk uygulandığı zamanki rengini ve canlılığını koruması için en önemli unsur uygulanacağı alana uygun boya türünün seçimidir. Uygun boya türüne karar vermek için ilk etapta yapılması gereken boyanın uygulanacağı alanın inşasında kullanılan malzemelerin tahlili ve kalitesinin analizidir. Ahşap, demir konstrüksiyon, şap, alçı sıvalar, tuğla gibi birçok malzemeden yapılmış olan yapılarda malzeme analizi ve malzemenin kalitesine göre bu alanlar için tutulumu en iyi olan boya türüne karar verilir.

Boyalar silikonlu, saten, yağlı boya olarak ayrılırken çözücülerine göre de sınıflandırılırlar. Her boya çeşidin uygulanacağı alana gör yüzey tutuş özelliği değişmektedir. Alt zemin ve boyanın yüzey tutuşunun örtüştüğü alanlarda boyalar sorunsuz bir kaplama sağlar. Yüzeye % 100 tutuş sağlandığında boya ve zemin arasında hava kalmaz. Böylece zaman geçtikçe boyaların uygulandığı yüzeyden ayrılarak kabarma, çatlama gibi estetik görünümü bozan sorunlar oluşturmasına engel olmuş olursunuz.

Boyaların zaman geçtikçe çatlama ve kabarma yapmasının başka bir sebebi ise nemdir. Uygulanan zeminde hali hazırda bulunan ıslaklık, duvarların altından geçen tesisat boruları g,b, dış etmenler yüzünden duvarlarda zamanla ıslanma meydana gelebilir. Bu ıslak zemin üzerine uygulanan boyalar ilk uygulandığı andan itibaren yüzey tutuşunu sağlayamadığı için zaman geçtikçe uygulandığı yüzeyden uzaklaşır ve kabarma, çatlama gibi sorunlar yaşanır. Bu sorunların önüne geçmek için uygulama özcesi zeminin tamamen kuru olduğuna dikkat edilmelidir.

Boyaların uzun süreli kullanımı için dikkat edilmesi gereken bir başka noktada temizlenebilir boya tercihinden geçer. Saten boyalar ve yağlı boyalar kolaylıkla silinebilen boyalar olduğundan bu özellikleriyle en çok tercih edilen boya çeşitlerinden olmuşturlar. Toz tutuşu, kaloriferler, boya üzerine uygulanan çizimler, mobilya temas noktaları gibi çoğaltılabilecek bir çok dış etmene bağlı olarak boyalarda kirlenmeler oluşur. Su ve kimyasal temizleyiciler yardımıyla kolayca silinebilen boya tercihleri ile boyanızı uzun ömürlü olarak kullanırsınız